
Befejeződött az Idősek Háza demens részlegének felújítása
A 2017 júniusában indult felújítás befejeződött a debreceni Idősek Háza demens részlegén. A korszerűsítésről sajtótájékoztatón számolt be Komolay Szabolcs alpolgármester és Mazsu János, a városrész önkormányzati képviselője 2017. szeptember 8-án.
A Pallagi úti Idősek Háza 1965-ben, több mint 50 évvel ezelőtt épült. Jelenleg 275 idős embert gondoznak az intézményben, valamint további 50 férőhelyen nyújtanak átmeneti ellátást. 2017-ben az intézmény fenntartására az önkormányzat 759 millió forintot fordít. Ezen felül, mivel az épület állaga jelentősen leromlott, a fenntartó önkormányzat minden évben végez az épületen karbantartási, felújítási munkákat.
2016-ban csaknem 20 millió forintból újultak meg az I. emeleti B szárny (demens osztály) fürdőszobái, zuhanyzói és mosókonyhája. Emellett a főbejárat környezete is megszépült, a közlekedési területeket, a parkolókat, a műkő főbejárati előlépcsőt és kétoldali rámpát, valamint az udvari belső járdákat is felújították. Emellett a Sodexo Kft. több mint 30 millió forintból korszerűsítette a konyhát és az étkezőt.
2017-ben eddig az I. emelet B szárnyában, a demens osztályon nyílászárókat, a nővérpultot és az elektromos hálózatot újította fel a Debreceni Intézményműködtető Központ, összesen 7,4 millió forintból.
2017 nyarán folytatódott a demens részleg korszerűsítése. A felújítás során szinte valamennyi belsőépítészeti elem, illetve gépészeti szerelvény cserére került. A felújítás tervezése és kivitelezése során figyelembe vették az érintett épületrész akadálymentesítését, illetve a demens tünetekkel élő ellátottak miatt felmerült igényeket.
A demens részlegen 50 fő középsúlyos és súlyos demenciával rendelkező személy számára nyújtanak végleges, biztonságos elhelyezést. A részleg kialakítása a speciális célcsoporthoz igazodva történt meg. Az épület belső dekorálásánál is a demensek számára legjobb megoldást igyekeztek alkalmazni, kiemelten figyelve tájékozódási nehézségükre. Az ellátottak kognitív és szociális képességeinek felmérése alapján személyre szabott foglalkoztatási tervet készít a Városi Szociális Szolgálat a napi foglalkoztatási lehetőség biztosításával.
Az épületrész korszerűsítése
A helyiségek felújításánál az alábbiakban felsorolt szerkezetek és szerelvények cseréje, illetve felújítása történt meg:
Folyosó felújításánál
• a padlóburkolat felújítása teljes rétegrend-cserével, látáskorlátozottakra vonatkozó előírások szerint vezetősáv kialakításával a padozaton és az oldalfalon is,
• a világítótestek és elektromos szerelvények cseréje,
• vakolatjavítás és festés,
• oldalfali védőkorlát cseréje akadálymentes előírásoknak megfelelően,
• a lakószobák ajtóinak cseréje acéltokos kivitelűre (ütközésvédő funkciónak megfelelően),
• a 2016-ban megvalósult részleges felújítás keretében a folyosó két végén lévő nyílászárók korábban már cserére kerültek, zárhatóságukat elektromosan nyitható zárral biztosították,
• ugyanekkor kialakításra került az állandó tartózkodásra szolgáló nővérpult és nővérpihenő is.
Szobák felújításánál:
• Az elhasználódott padlóburkolatok cseréje speciálisan egészségügyi intézményekbe fejlesztett, esztétikus és fertőtleníthető PVC-burkolatra,
• a szobák előterében lévő mosdók és oldalfali burkolat cseréje, valamint a mosdó szaniterek, vizes szerelvények cseréje,
• a mosdókban új padlóburkolat kialakítása, oldalfali burkolat kiépítése, fajanszok és öblítő szelepek cseréje, kapaszkodók felszerelése,
• elektromos szerelvények, lámpák és kapcsolók cseréje,
• WC-helyiségek ajtóinak cseréje (acél ajtótokokkal),
• 2016-ban megtörtént a helyiségek vakolatjavítása és festése, illetve a külső nyílászárók zárhatóvá tétele is, melyre biztonsági okokból van szükség.
A foglalkoztató-pihenő helyiség felújításánál (a szobákhoz hasonlóan):
• az elhasználódott padlóburkolat cseréje egészségügyi intézményekbe fejlesztett, esztétikus és fertőtleníthető PVC-burkolatra,
• a helyiség előterében lévő mosdó és oldalfali burkolat, valamint a mosdó szaniter, vizes szerelvények cseréi,
• a mosdókban a padlóburkolat felújítása és a szerelvények cseréi,
• elektromos szerelvények, lámpák és kapcsolók cseréje,
• festés, vakolatjavítás,
• indukciós hurok kialakítása akadálymentes tervnek megfelelően.
Akadálymentes fürdőszoba kialakításánál:
• A régi nővérpihenő és raktárhelyiségből egy központi zuhanyzót és akadálymentes WC-t tartalmazó fürdőszoba kialakítása,
• új csúszásmentes burkolat kiépítése,
• akadálymentes követelményeknek megfelelő zuhanyzórész, mosdó és WC kialakítása.
Összességében 16 szoba került felújításra, illetve 1 foglalkoztató és pihenőhelyiség, valamint 1 központi fürdőszoba zuhanyzóval és WC-vel 26,9 millió forintból.
Eszközbeszerzés:
A részleg felújítása mellett új ágyak és a gyógyító munkát segítő eszközök beszerzése is megtörtént vagy folyamatban van.
A felfekvéssel küzdő gondozottaknak érkezett 30 speciális ágy, amelyek kórházi viszonylatban is minőségi szolgáltatást biztosítanak és a fokozott igénybevételnek is megfelelnek. A 30-ból 10 a már a felfekvéssel küzdőknek jelent segítséget, míg 20 a prevencióban segít azoknak, akiknél kialakulhat a betegség.
További 81 ágyat rendelt a Városi Szociális Szolgálat, valamint 2 menekítőszéket, amelyek a következő hetekben érkeznek meg az Idősek Házába.
Az eszközbeszerzésre 20 millió forintot fordított az önkormányzat.
A nyári korszerűsítés összköltsége így csaknem 47 millió forint volt. Minden évben végez az önkormányzat karbantartási, felújítási munkákat az Idősek Házában – figyelemmel a városi költségvetés lehetőségeire. Végzi mindezt addig, míg nem jelenik meg pályázati forrás a teljes felújításra, amelynek várható költsége elérheti az 1,6 milliárd forintot.
A korszerűsítéssel párhuzamosan 2017. augusztus 1-jétől az Idősek Háza és telephelye beolvadt a Városi Szociális Szolgálatba. Az átszervezés után a városban egységes idősellátó rendszer épül ki, amelynek során a házi segítségnyújtástól a nappali ellátáson keresztül a bentlakásos ellátásig könnyebbé válik az átjárás az ellátási formák között, segítve ezzel az idős embereket gondozó családokat.
Fotók: Miskolczi János